REGULAMIN DYDAKTYCZNY
2018-2019
Przedmiot: Histologia z embriologią. KIERUNEK LEKARSKI
- Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Histologii jest zgodny z Regulaminem Studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Obecność studentów jest obowiązkowa na wszystkich ćwiczeniach i wykładach. Nieobecności usprawiedliwiane są jedynie na podstawie oficjalnych zaświadczeń (lekarz, Dziekan, stosowne władze).
- Preparaty histologiczne zawierają ludzki materiał tkankowy. Studenci zobowiązani są do zachowania należytego szacunku i właściwej ostrożności przy posługiwaniu się preparatami podczas ćwiczeń.
- Studenci zobowiązani są do uczestnictwa na zajęciach w grupach, do których są przydzieleni.
- Wymagane jest punktualne przybycie na zajęcia i przygotowanie zgodnie z podanym harmonogramem.
- Zaliczenie ćwiczeń student uzyskuje jeżeli:
- – udzieli prawidłowej odpowiedzi na pytania, z wyznaczonego na ćwiczenie zakresu materiału
- właściwie wykona i opisze rysunki obserwowanych na preparatach mikroskopowych struktur
- w przypadku braku prawidłowych rysunków z bieżących zajęć, obecność studenta na zajęciach może być unieważniona
- dwukrotne nieprzygotowanie do ćwiczeń lub dwa niezaliczone laboratoria, w wyniku niewłaściwego wykonania lub opisania rysunków skutkują oceną niedostateczną w pierwszym terminie kolokwium.
- Nieobecności:
- student, który opuścił zajęcia (ćwiczenia lub laboratoria) ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności, najpóźniej na pierwszym ćwiczeniu, w którym uczestniczy po okresie nieobecności.
- zajęcia opuszczone z przyczyn usprawiedliwionych muszą być zaliczone a formę zaliczenia ustala asystent.
- dopuszcza się dwie nieobecności usprawiedliwione w semestrze. Większa liczba nieobecności usprawiedliwionych skutkuje zaliczeniem części teoretycznej i praktycznej materiału z danego semestru, które odbędzie się w ostatnim tygodniu danego semestru.
- dopuszcza się jedną nieobecność nieusprawiedliwioną w ciągu roku, która jest równoznaczna z niezaliczeniem ćwiczenia.
- Forma i warunki zaliczenia kolokwium:
- kolokwium składa się z pisemnej części teoretycznej i części praktycznej. Na części pisemnej student udziela odpowiedzi na pytania z materiału przekazanego na wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Na części praktycznej student rozpoznaje 3 preparaty z 5.
- studentowi, który nie zaliczył kolokwium przysługuje jeden termin poprawkowy.
- kolokwium poprawkowe odbywa się w ostatnim tygodniu dydaktycznym w semestrze. W wyjątkowych sytuacjach Kierownik Zakładu decyduje o dodatkowej możliwości zaliczenia przedmiotu.
- niezgłoszenie się na kolokwium w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej.
- usprawiedliwienie powinno być złożone u asystenta najpóźniej pierwszego dnia po zakończonym zwolnieniu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenia o zaistniałym wypadku losowym. W wyjątkowych sytuacjach decyzję podejmie asystent. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej asystent ustala nowy termin kolokwium.
- Forma i warunki zaliczenia przedmiotu:
- warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich kolokwiów i wszystkich nieobecności usprawiedliwionych
- przedmiot rozliczany jest po dwóch semestrach, egzaminem końcowym, który składa się z części praktycznej i teoretycznej.
- część praktyczna polega na rozpoznaniu preparatów histologicznych. Należy rozpoznać 7 na 10 preparatów.
- część teoretyczna ma formę testową (test wyboru).
- ocena niedostateczna z części praktycznej jest jednoznaczna z oceną niedostateczną z całości egzaminu końcowego.
- niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę pierwszego terminu egzaminu.
- usprawiedliwienie powinno być złożone najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistniałym wypadku losowym.
- Inne:
- za szkody powstałe podczas zajęć z winy studenta odpowiada finansowo student.
prof. UJK dr hab. Aleksander Szczurkowski